KDS Home
Domy keramzytowe · Białogard
Wczytuję
KDS Home
Domy keramzytowe · Białogard
Wczytuję
Keramzyt Czamaninek, Porotherm, Silka i gazobeton, porównane na dziesięciu parametrach. Sprzedajemy keramzyt, ale pokazujemy też miejsca, w których inne materiały są realnie lepsze. Decyzja, której dziś nie obronisz przed sobą, jutro wraca jako reklamacja.
Najczęstszy błąd przy wyborze materiału?
Patrzeć tylko na λ deklarowane z karty technicznej. W praktyce liczy się λ polowe. Przy 4–6% wilgotności ściana zewnętrzna pracuje inaczej niż w laboratorium. Wykres się przesuwa, czasem mocno.
Czytaj sekcję „λ deklarowane vs polowe" niżej — tam tłumaczymy jak ten parametr realnie wpływa na rachunek za ogrzewanie.
Wartości z kart technicznych producentów. Tam gdzie keramzyt nie wygrywa, zostawiamy wartość bez wyróżnienia.
| Parametr | Keramzyt Czamaninek | Porotherm | Silka | Gazobeton 600 |
|---|---|---|---|---|
| Przewodność cieplna λ (W/mK) | 0,28 | 0,15 | 0,68 | 0,11 |
| λ w warunkach polowych (z wilgocią) | Stabilna 0,30 | 0,18 | 0,75 | Wzrost do 0,15+ |
| Wytrzymałość na ściskanie (MPa) | 6–15 (zależnie od bloczka) | 10–15 | 15–20 | 1,5–5 |
| Akustyka Rw (dB), ściana 24 cm | 51 (AKU K4) | 47 | 53–57 | 41 |
| Paroprzepuszczalność | Naturalnie wysoka | Wysoka | Średnia | Niska |
| Odporność na wilgoć | Mineralny, nie chłonie strukturalnie | Chłonie i oddaje | Niska | Chłonie najwolniej, schnie najdłużej |
| Trwałość konstrukcyjna | 200–300 lat | 100+ lat | 100+ lat | 80+ lat |
| Szybkość murowania | Szybkie (AKU K5 50 — duży format) | Średnie | Wolne (cięższe bloczki) | Najszybsze |
| Cena materiału m² ściany 24 cm | Średnia | Niższa | Średnia | Najniższa |
| Ekologia / cykl życia | Naturalna glina, mineralny, recykling kruszywa | Naturalny | Piasek + wapno | Wysoka emisyjność CO2 |
Producenci podają λ deklarowane — zmierzone w warunkach laboratoryjnych przy wilgotności 0% lub bardzo niskiej. Ściana w prawdziwym domu pracuje inaczej. Wilgotność w przegrodzie waha się sezonowo między 2 a 8%, w klimacie morskim nawet wyżej.
W tym właśnie miejscu materiały dzielą się na dwa typy: paroprzepuszczalne mineralne (keramzyt, ceramika) — które oddają wilgoć szybko i utrzymują parametry stabilnie — i silnie chłonące (gazobeton) — gdzie wilgotność w przegrodzie spada wolno, a λ rośnie nawet o 30–40% względem deklarowanego.
Konsekwencja praktyczna: dom z gazobetonu o deklarowanym λ = 0,11 W/mK po sezonie zimowym potrafi mieć realne 0,15+ W/mK. Dom z keramzytu o λ deklarowanym 0,28 W/mK utrzymuje stabilne 0,30. Procentowo różnica jest mniejsza, niż wynika z karty technicznej.
Wzrost λ przy 4% wilgotności
Keramzyt Czamaninek
Deklar.0,28
Polowe0,30
+7%
Porotherm
Deklar.0,15
Polowe0,18
+20%
Silka
Deklar.0,68
Polowe0,75
+10%
Gazobeton 600
Deklar.0,11
Polowe0,15+
+36%
Wartości orientacyjne, na bazie publikacji ITB i danych producentów. Realny wzrost zależy od ekspozycji ściany, klimatu i jakości wykonania.
Keramzyt vs gazobeton — uproszczone porównanie kosztów dla domu 100 m² w perspektywie 30 lat. Pokazujemy gdzie cennik zakupowy jest mylący.
| Pozycja kosztowa | Keramzyt | Gazobeton | Komentarz |
|---|---|---|---|
| Materiał ścian (zakup) | 100% (baza) | 92% | Gazobeton tańszy o 8% przy zakupie |
| Tynk wewnętrzny | Gładź szpachlowa | Pełen tynk gipsowy | Keramzyt oszczędza 25–35 zł/m² |
| Czas murowania | 8–10 tyg | 6–8 tyg | Gazobeton szybszy o 1–2 tyg |
| Ogrzewanie 30 lat (rocznie 8 000 zł) | 240 000 zł stabilne | 260 000 zł (+ koszt wilgoci) | Keramzyt nie traci λ przy wilgoci |
| Remont elewacji po 25 latach | — | Możliwa wymiana części ocieplenia | Gazobeton schnie wolniej — ryzyko |
| Trwałość konstrukcji | 200+ lat | 80+ lat | 2,5× dłuższa żywotność |
Po 30 latach: keramzyt wyrównuje się z gazobetonem albo go wyprzedza. Tańszy zakup gazobetonu zjada wyższy rachunek za ogrzewanie (utrata λ przy wilgoci) i krótsza trwałość konstrukcji.
Każdy materiał ma kategorię, w której wygrywa. Najpierw ustal co jest dla ciebie priorytetem, dopiero potem rozmawiaj z wykonawcami.
Akustyka
Cisza w sypialni, dom przy ruchliwej drodze, bliźniak / szeregowiec, gabinet pracy zdalnej.
Najlepszy wybór
Tutaj — nie
Gazobeton (41 dB Rw) jest tu zbyt lekki.
Termika
Niski rachunek za ogrzewanie, dom pasywny, cienka ściana zewnętrzna na wąskiej działce.
Najlepszy wybór
Tutaj — nie
Silikat wymaga grubego ocieplenia (λ 0,68).
Wilgoć i klimat morski
Pas nadmorski, działka w niżu, podtopienia, wysoka wilgotność powietrza.
Najlepszy wybór
Tutaj — nie
Gazobeton chłonie i schnie najdłużej — w klimacie morskim ryzyko.
Najtańszy budżet zakupowy
Mały budżet, dom na sprzedaż, inwestycja deweloperska.
Najlepszy wybór
Tutaj — nie
Silikat i keramzyt są droższe materiałowo.
Każdy materiał ma wady. Sprzedajemy keramzyt i sami mieszkamy w domach z keramzytu, ale jeśli twoja decyzja ma być świadoma, musisz znać tę drugą stronę. Wszystkie cztery punkty potrafimy zaadresować w trakcie budowy. Pierwszy też.
Materiał o 5–8% droższy od porothermu
Bloczek AKU K4 EKO PLUS w hurtowni regionalnej kosztuje o kilka procent więcej niż porównywalny porotherm. Różnica niweluje się w skali całej inwestycji (krótszy czas murowania, gładź zamiast pełnego tynku) — ale w samym cenniku materiału jest widoczna.
Bloczki kruche w manipulacji palet
Naroża pustaków keramzytowych łatwiej obijać niż twardszy silikat. Wymaga to dyscypliny w rozładunku HDS-em i ostrożności przy podawaniu na rusztowanie. Statystycznie w naszych dostawach uszkadza się 2–3% bloczków paletowo.
Większa waga niż gazobeton
AKU K4 EKO PLUS to 26–28 kg za bloczek. Gazobeton w porównywalnej grubości — 12–15 kg. Mur powstaje wolniej i wymaga sprawniejszej ekipy. Dla nas to nie problem, dla samodzielnego inwestora może być.
Mniej rozpoznawalna marka u sąsiada
„Z czego budujesz? — Z keramzytu Czamaninek.” — i czasami trzeba 5 minut tłumaczyć. Porotherm i Silka mają silniejsze rozpoznanie marek wśród laików. To kwestia komunikacji, nie jakości — ale warto wiedzieć.
Klimat morski, akustyka, trwałość, paroprzepuszczalność. Domyślny wybór KDS Home.
Klasyczna ceramika — sprawdzona, niższa cena, dobra termika deklarowana.
Akustyka i wytrzymałość. Gdy potrzebujesz „twardej” ściany dźwiękochłonnej.
Najszybsze murowanie, najniższy budżet zakupowy. Słaby w wilgoci i akustyce.
Wszystkie cztery materiały są mineralne, niepalne i nadają się do recyklingu. Różnice są w energochłonności produkcji oraz w „pierwotności” surowca. Keramzyt z naturalnej gliny ma profil zbliżony do ceramiki. Gazobeton wymaga autoklawizacji — proces energochłonny. Silikat to piasek + wapno — niski ślad CO2 produkcji.
Keramzyt
Naturalna glina, recykling kruszywa, 70–90% udziału kruszywa naturalnego
Porotherm
Naturalna ceramika wypalana — wysoka energochłonność wypalania
Silka
Piasek + wapno + autoklaw — najniższy ślad surowcowy
Gazobeton
Cement + piasek + dodatki — autoklaw, wyższa emisyjność CO2
Zamknij temat działki
60-minutowa konsultacja: działka, klimat, budżet, priorytety. Polecamy materiał, który ma sens dla twojego projektu, nie ten, który akurat mamy na palecie.