Krótko: odpowiedź na — Ile kosztuje dom z keramzytu w 2026 roku?
Wycena „od 2890 zł/m²” nie istnieje. To znaczy: istnieje na ulotce, ale nie istnieje w protokole odbioru. Poniżej widełki, które realnie podpisujemy w 2026 — dla domów z bloczków Czamaninek w zachodniopomorskim, w zasięgu do 60 km od Białogardu.
Stan surowy otwarty (SSO)
Fundament, ściany konstrukcyjne, strop, więźba bez pokrycia. Dla 100 m² to 320–380 tys. zł, dla 130 m² 390–460 tys., dla 150 m² 450–540 tys. Bloczek keramzytowy dorzuca 3–5% do materiału ścian względem porothermu — to są pieniądze, które wracają na etapie tynków i akustyki.
Stan surowy zamknięty (SSZ)
Plus pokrycie, okna, drzwi zewnętrzne. 100 m²: 410–470 tys. 150 m²: 580–680 tys. To moment, w którym co czwarty inwestor kończy z generalnym wykonawcą i resztę robi we własnym tempie. Czasem to ma sens, czasem to droga do dwóch lat opóźnienia — zależy od ogarnięcia.
Stan deweloperski
Plus tynki, wylewki, instalacje, elewacja. 100 m²: 540–620 tys. 130 m²: 640–740 tys. 150 m²: 740–860 tys. Realizacja ADAM IV+ w Lulewiczkach (132 m², dach dwuspadowy, prosta bryła) wyszła na 840–890 tys. — to dobry punkt odniesienia dla podobnych projektów.
Pod klucz
Plus podłogi, malowanie, drzwi wewnętrzne, biały montaż, prosta kuchnia w zabudowie. Średni standard: 100 m² to 700–800 tys., 150 m² 950 tys. – 1,15 mln. Premium (kamień, fornir, sterowanie smart, klimatyzacja) potrafi dorzucić 25–40%. Tu zaczyna się rozjazd między tym, co inwestor sobie wyobraża, a tym, co podpisał w umowie.
| Etap | 100 m² | 130 m² | 150 m² |
|---|---|---|---|
| Stan surowy otwarty | 320–380 tys. | 390–460 tys. | 450–540 tys. |
| Stan surowy zamknięty | 410–470 tys. | 490–570 tys. | 580–680 tys. |
| Stan deweloperski | 540–620 tys. | 640–740 tys. | 740–860 tys. |
| Pod klucz średni | 700–800 tys. | 830–960 tys. | 950 tys.–1,15 mln |
Co najszybciej drożeje w 2026
- Instalacje sanitarne i elektryczne. Wg GUS dynamika cen robót instalacyjnych wyprzedza materiały budowlane czwarty kwartał z rzędu — w wycenie z marca 2025 ta sama instalacja w marcu 2026 jest 9–14% droższa.
- Stolarka okienna z przeszkleniami pakietem 3-szybowym Ug 0,5. Tu cena ramy aluminiowej skoczyła wyraźnie po podwyżkach na hutnictwie.
- Pokrycia dachowe — blachodachówka o 6–9% w skali roku, dachówka ceramiczna 5–7%.
- Robocizna ekip wykończeniowych. Materiały na płytki potaniały, ale fachowiec policzy więcej niż w 2024.
Czego inwestorzy zwykle zapominają w budżecie
- Działka i jej uzbrojenie — zwykle 8–25% całości projektu.
- Projekt indywidualny lub adaptacja gotowca: 8–18 tys. zł.
- Geodeta, mapa do celów projektowych, tyczenie: 3–6 tys.
- Formalności i pozwolenia: 2–4 tys.
- VAT — przy materiałach budowlanych 23%, przy usługach budowy domu mieszkalnego do 300 m² 8%.
- Przyłącza (prąd, woda, kanalizacja, gaz lub szambo): 15–45 tys. zależnie od działki.
- Palowanie albo wymiana gruntu, gdy badania geotechniczne źle wyjdą: 30–60 tys. — i tu nie ma „od”.



